You are here

Annabel Tavernier

Born in Oostende on 8 March 1989
Vlaams Volksvertegenwoordiger: Annabel Tavernier

More information about Annabel Tavernier?

Tasks

Political groups
  • N-VA (situatie op 26 May 2019)
Member of Parliament Constituency Brussel-Hoofdstad (situatie op 26 May 2019)
  • Committee on Home Affairs, Equal Opportunities and Civic Integration (Alternate Member situatie op 9 October 2019)
  • Committee on Welfare, Public Health, Family Policy and Poverty Reduction (Alternate Member situatie op 9 October 2019)
  • Commissie voor de bestrijding van gewelddadige radicalisering (Alternate Member situatie op 18 December 2019)
  • Committee on Brussels and the Flemish Periphery and Animal Welfare (Permanent Member situatie op 9 October 2019)
  • Committee on Education (Permanent Member situatie op 9 October 2019)
  • Commissie voor Reglement en Samenwerking (Permanent Member situatie op 9 October 2019)
  • Interparlementaire Commissie voor de Nederlandse Taalunie (Permanent Member situatie op 9 October 2019)

Contact

Office (Mailing address)

Leuvenseweg 86
1000 BRUSSEL