You are here

Allessia Claes

Born in Hasselt on 19 November 1981
Vlaams Volksvertegenwoordiger: Allessia Claes

More information about Allessia Claes?

Tasks

Political groups
  • N-VA (situatie op 26 May 2019)
Member of Parliament Constituency Vlaams-Brabant (situatie op 26 May 2019)
  • Committee on Agriculture, Fisheries and Rural Policy (Alternate Member situatie op 9 October 2019)
  • Commissie voor Reglement en Samenwerking (Alternate Member situatie op 9 October 2019)
  • Committee on Welfare, Public Health, Family Policy and Poverty Reduction (Alternate Member situatie op 9 October 2019)
  • Benelux Interparlementaire Assemblee (Alternate Member situatie op 6 December 2019)
  • Committee on Brussels and the Flemish Periphery and Animal Welfare (Permanent Member situatie op 9 October 2019)
  • Committee on Economy, Employment, Social Economy, Science and Innovation (Permanent Member situatie op 9 October 2019)
  • Committee on Housing and Architectural Heritage (Permanent Member situatie op 9 October 2019)
  • Controlecommissie voor Regeringsmededelingen (Permanent Member situatie op 9 October 2019)
  • Vlaamse Opvolgingscommissie voor de Vermogens- en Mandatenaangifte (Permanent Member situatie op 9 October 2019)