You are here

Yves Buysse

Born in Brugge on 3 September 1968
Vlaams Volksvertegenwoordiger: Yves Buysse

More information about Yves Buysse?

Tasks

Political groups
  • Vlaams Belang (situatie op 26 May 2019)
Member of Parliament Constituency West-Vlaanderen (situatie op 26 May 2019)
  • Committee on General Policy, Finance, Budget and Justice (Alternate Member situatie op 9 October 2019)
  • Committee on Welfare, Public Health, Family Policy and Poverty Reduction (Alternate Member situatie op 9 October 2019)
  • Commissie ad hoc voor de Evaluatie en Verdere Uitvoering van het Vlaamse Coronabeleid (Alternate Member situatie op 3 June 2020)
  • Committee on Economy, Employment, Social Economy, Science and Innovation (Permanent Member situatie op 9 October 2019)
  • Vlaamse Controlecommissie voor de Verkiezingsuitgaven (Permanent Member situatie op 9 October 2019)
  • Vlaamse Opvolgingscommissie voor de Vermogens- en Mandatenaangifte (Permanent Member situatie op 9 October 2019)
  • Committee on Home Affairs, Equal Opportunities and Civic Integration (Permanent Member situatie op 13 May 2020)

Contact

Office (Mailing address)

Leuvenseweg 86
1000 BRUSSEL